Hoppa till innehåll

Evobike Summer Deals: spara 15 000 kr på lådcykel

Handla
100 cyklar jämförda Uppdaterat september 2026
Lådcykelguiden logotyp Lådcykelguiden

Bästa lagliga elsparkcykeln 2026

Cykelklass betyder högst 250 watt nominellt och högst 20 km/h. Här är de sju modellerna som klarar båda gränserna, så att du slipper registrering, försäkring och körkort.

Axel Jönemyr

Axel Jönemyr, Grundare och cyklist, 6 000 mil i benenPublicerad

Snabbsvar: vilken elsparkcykel är laglig i Sverige?

E-Wheels E2S V2 Long Range är den bästa lagliga elsparkcykeln: 250 watt nominellt håller den i cykelklass, 360 Wh ger runt 25 km verklig räckvidd och IP56 tål svenskt väglag, medan Evobike Urban S250 är det billigaste lagliga alternativet.

E-Wheels E2S V2 Long Range elsparkcykel
Bäst laglig

E-Wheels

E-Wheels E2S V2 Long Range

Bäst för: Bäst totalt för laglig pendling

7 990 kr hos E-Wheels

Snabbjämförelse: lagliga elsparkcyklar

Samtliga modeller här är cykelklass: högst 250 watt nominell effekt och högst 20 km/h konstruktiv maxfart.

Jämförelse av elsparkcyklar: modell, betyg, klass, motor och räckvidd
# Modell Betyg Pris Köp
1 E-Wheels E2S V2 Long Range Bäst i test 4,4/5 7 990 kr Handla hos E-Wheels
2 E-Wheels E2S V3 4,3/5 4 790 kr Handla hos E-Wheels
3 E-Wheels E2S V2 Standard Bäst budget 4,0/5 5 990 kr Handla hos E-Wheels
4 Evobike Urban S250 Flex Long Range 4,3/5 4 399 kr Handla hos Evobike
5 Evobike Urban S250 Flex 4,1/5 3 899 kr Handla hos Evobike
6 Nitrox S250 Flex 3,8/5 2 999 kr Handla hos Evobike
7 Evobike Urban S250 3,9/5 2 799 kr Handla hos Evobike

Placering och betyg mäter olika saker. Betyget är modellens kvalitet inom sin egen klass, där 4,5 och uppåt betyder bäst i klassen. Placeringen väger dessutom in hur väl modellen passar det de flesta använder en elsparkcykel till i vardagen. Så sätter vi betygen.

#1Bäst i test
Väglaglig · cykelklass

Bäst totalt för laglig pendling. Den lagliga pendlaren som träffar mitt i prick: 250 W nominell effekt håller den i cykelklass, det större 360 Wh-batteriet ger runt 25 km verklig räckvidd och bakfjädringen tar upp de värsta gatuguparna. Vill du ha dubbel fjädring och ändå slippa registrering är V3 den enda lagliga med det.

Motor

250 W nom.

Räckvidd

45 km

Vikt

12,5 kg

Fjädring

Bak

Fördelar

  • Väglaglig cykelklass (250 W nominell)
  • Cirka 25 km verklig räckvidd räcker för de flesta pendlingar
  • Bakfjädring + IP56 tål svenskt väglag

Nackdelar

  • Enkelt 8,5-tumshjul, ingen framfjädring
  • Uppgiven räckvidd (45 km) är optimistisk mot verkliga ~25 km

7 990 kr hos E-Wheels

#2
4,3
Väglaglig · cykelklass

Bäst laglig med dubbel fjädring. V3 är den enda väglagliga E2S:en med dubbel fjädring: 250 W nominell håller den i cykelklass samtidigt som fjädringen tar upp guparna. Ett fint val för komfortmedveten laglig pendling. Vill du ha längre räckvidd får du gå till moped-klassade GT Pro.

Motor

250 W nom.

Räckvidd

45 km

Vikt

14 kg

Fjädring

Dubbel

Fördelar

  • Väglaglig cykelklass (250 W nominell)
  • Dubbel fjädring, ovanligt i laglig klass
  • IP56

Nackdelar

  • Samma 360 Wh-räckvidd som V2 LR (~25 km verkligt)
  • 8,5" hjul trots V3-namnet

4 790 kr hos E-Wheels

#3Bäst budget
Väglaglig · cykelklass

Bäst instegsmodell och lägst vikt. Skandinaviens mest sålda elsparkcykel-familj i sin billigaste form: väglaglig, bara 12 kg och enkel att leva med. Kort verklig räckvidd och ingen fjädring gör den till en ren närpendlare. Behöver du längre räckvidd är V2 Long Range samma cykel med större batteri.

Motor

250 W nom.

Räckvidd

35 km

Vikt

12 kg

Fjädring

Ingen

Fördelar

  • Väglaglig cykelklass (250 W nominell)
  • Lägst vikt i testet (12 kg)
  • Enkel, driftsäker och prisvärd

Nackdelar

  • Kort verklig räckvidd (18-21 km)
  • Ingen fjädring, skakigt på dålig asfalt

5 990 kr hos E-Wheels

#4
Väglaglig · cykelklass

Bäst väglaglig sadelmodell. Vårt val bland de sadelförsedda: 360 Wh ger 32-38 km uppgivet, den har fjädring och håller sig inom cykelklass med 250 W nominell. Det som skiljer den från de övriga sadelmodellerna är batteriet, 360 Wh mot deras 280, på samma lagliga plattform. Räcker 25-30 km är standardversionen billigare.

Motor

250 W nom.

Räckvidd

32-38 km

Vikt

13 kg

Fjädring

Ja

Fördelar

  • 360 Wh ger 32-38 km uppgivet, längst av Evobikes lagliga modeller
  • Sadel och fjädring inom cykelklass
  • IPX5 och skivbroms bak

Nackdelar

  • 8,5-tumshjul begränsar komforten på riktigt dåligt underlag
  • Uppgiven räckvidd gäller i gynnsamma förhållanden

4 399 kr hos Evobike

#5
Väglaglig · cykelklass

Väglaglig sadelmodell med fjädring. Samma lagliga 250 W-plattform som Urban S250, men med fjädring. Kombinationen av sittplats och cykelklass är ovanlig, och till skillnad från basmodellen dämpar den här gatugupp. Behöver du mer än 25-30 km är Long Range-versionen samma cykel med större batteri.

Motor

250 W nom.

Räckvidd

25-30 km

Vikt

13 kg

Fjädring

Ja

Fördelar

  • Väglaglig cykelklass med sadel från fabrik
  • Fjädring mot gatugupp, till skillnad från Urban S250
  • 13 kg, hopfällbar

Nackdelar

  • 280 Wh räcker till 25-30 km uppgivet, mindre i verklig körning
  • 8,5-tumshjul är små för riktigt dåligt underlag

3 899 kr hos Evobike

Fler elsparkcyklar

6

Billig laglig scooter från Evobikes andramärke. Nitrox är Evobikes andramärke och S250 Flex är deras lagliga instegsmodell: 250 W nominell, 20 km/h och skivbroms bak till lågt pris. Evobike anger ingen IP-klass för den, vilket är en lucka om du tänker köra i regn. Urban S250 kostar ungefär lika mycket och har IPX5 dokumenterat.

250 W nom. · 25-30 km · 13 kg

2 999 kr hos Evobike

7

Lägsta priset på en väglaglig scooter. Den billigaste genuint väglagliga scootern vi listar: 250 W nominell och 20 km/h håller den i cykelklass, och 12 kg gör den enkel att bära. Den saknar helt fjädring, vilket märks på gropig asfalt. Vill du ha dämpning för några hundralappar mer är Urban S250 Flex samma cykel med framfjädring.

250 W nom. · 25-30 km · 12 kg · Ingen

2 799 kr hos Evobike

Så avgör du själv om en elsparkcykel är laglig

Två tal avgör saken, och de står båda i specifikationen. Konstruktiv maxfart får vara högst 20 km/h, och motorns kontinuerliga märkeffekt högst 250 watt. Håller modellen båda gränserna är den en cykel i lagens mening. Överstiger den någon av dem är den moped, och då krävs registrering, trafikförsäkring, körkort och hjälm oavsett hur sakta du kör.

Spärren räcker inte, effekten avgör också

Det här är den vanligaste fällan i butikshyllan. En scooter kan levereras mjukvaruspärrad till 20 km/h och ändå vara moped-klass, eftersom effekten ensam överstiger gränsen. E-Wheels E2S V3 Pro har 500 watt nominellt, E4 V2 Max har 1000 watt, och båda säljs spärrade till 20 km/h. De är fortfarande moped-klass. Samma sak gäller flera stora märken: Xiaomi 4 Pro, 5 och 5 Max ligger på 350 till 400 watt nominellt, och Segway F2 Pro och Max G2 på 450 watt. Läs mer om var gränsen går i vår genomgång av reglerna för elsparkcykel.

Vad du får och inte får i cykelklass

Du får köra på cykelbanan utan körkort, utan registrering och utan trafikförsäkring. Hemförsäkringen täcker ofta scootern, men läs villkoren, eftersom många bolag kräver godkänt lås vid stöld. Se vår guide till försäkring för elsparkcykel. Det du inte får är den räckvidd och den acceleration som de kraftiga modellerna ger: 250 watt nominellt sätter ett tak, och två till tre mil per laddning är realistiskt även på de bästa batterierna i klassen.

Skillnaden mellan de lagliga modellerna

De tre E-Wheels-modellerna anger tätningsklass med både damm- och vattensiffra (IP54 och IP56), medan Evobike anger IPX4 eller IPX5, alltså vattentålighet utan deklarerat dammskydd. E-Wheels uppger dessutom verklig räckvidd vid sidan av den optimala, vilket Evobike inte gör. E2S V3 är den enda lagliga i testet med dubbel fjädring. Evobike äger prisbotten i klassen och har de billigaste lagliga scootrarna vi har testat, med den kompromiss i batteri och tätning som priset innebär. Priserna intill knapparna kommer från butikens produktfeed. Behöver du bära scootern i trappor, se lätta och hopfällbara elsparkcyklar.

Vill du veta vad de kraftiga modellerna faktiskt klarar, och vad de kräver juridiskt, läs om elsparkcykel i 45 km/h. Funderar du på att låsa upp en spärrad scooter: läs först vad lagen säger om att trimma elsparkcykel.

Fakta och säkerhet om elsparkcykel

250 W / 20 km/h

Gränsen för cykelklass. Elmotorn får ha max 250 watt kontinuerlig märkeffekt och elsparkcykeln får ha en maxhastighet på högst 20 km/tim, annars räknas den som moped och kräver registrering.

Källa: Transportstyrelsen (2026)

6 624 skadade

Antal skadade i elsparkcykelolyckor 2025, en ökning med cirka 38 procent jämfört med föregående år. 7 personer omkom.

Källa: Transportstyrelsen (2025)

"Det är en oroande utveckling, särskilt när vi också ser att andelen allvarliga elsparkcykelolyckor ökar kraftigt."

Khabat Amin - Statistiker och trafiksäkerhetsanalytiker, Transportstyrelsen

Av Lådcykelguidens redaktion · Senast verifierad 2026-08-18. Alla specar är kontrollerade mot tillverkarens produktsidor. Rankningen är oberoende och kan inte köpas.

Vanliga frågor

Vilken elsparkcykel är laglig i Sverige?

En elsparkcykel räknas som cykel bara om den är konstruerad för högst 20 km/h och har en motor med högst 250 watt kontinuerlig märkeffekt. Båda gränserna måste hållas. Av modellerna vi testat klarar sju det: E-Wheels E2S V2 Long Range, E2S V3 och E2S V2 Standard, samt Evobike Urban S250 Flex Long Range, Urban S250 Flex, Nitrox S250 Flex och Urban S250.

Är en elsparkcykel med 20 km/h-spärr alltid laglig?

Nej, och det är den vanligaste missuppfattningen. Spärren styr hastigheten, men lagen tittar också på motorns kontinuerliga märkeffekt. En scooter med 500 eller 1000 watt nominellt är moped-klass även om den levereras spärrad till 20 km/h. Kolla alltid nominell effekt i specifikationen, inte bara toppfarten.

Vad betyder 250 watt nominell effekt?

Nominell eller kontinuerlig märkeffekt är den effekt motorn klarar att leverera under längre tid, till skillnad från peak-effekten som bara gäller korta stunder vid acceleration. En laglig elsparkcykel kan ha 700 watt peak och ändå vara cykelklass, så länge den nominella effekten stannar på 250 watt. Butikerna anger ofta peak-effekten i marknadsföringen eftersom siffran är större.

Behöver jag körkort eller försäkring för en laglig elsparkcykel?

Nej. I cykelklass krävs varken körkort eller trafikförsäkring, och du får köra på cykelbanan. Hjälm är lagkrav bara för förare under 15 år. Överstiger scootern någon av gränserna blir den moped och kräver registrering, trafikförsäkring, körkort och hjälm oavsett ålder.

Vilken laglig elsparkcykel har längst räckvidd?

E-Wheels E2S V2 Long Range och E2S V3 har båda 360 Wh-batteri, vilket i verklig körning ger runt 25 km. Evobike Urban S250 Flex Long Range har också 360 Wh och uppger 32 till 38 km. Räckvidden begränsas av att 250 watt-gränsen håller nere effektuttaget, så några mil är taket i den här klassen.

Får jag köra laglig elsparkcykel på cykelbanan?

Ja. En elsparkcykel i cykelklass körs på cykelbana, och på körbanan där cykelbana saknas. Är fordonet moped-klass får det inte köras på cykelbana alls, utan hör hemma på körbanan.

Vad händer om elsparkcykeln inte är laglig?

Att köra ett oregistrerat och oförsäkrat moped-klassat fordon uppges kosta 2 500 kronor i böter, och att köra utan behörighet räknas som olovlig körning och kan ge dagsböter. Polisen kan dessutom beslagta trimningsdelar. En förälder kan dömas för att ha tillåtit olovlig körning.

Priserna hämtades från butikernas produktfeeds 2026-09-04. Butiken kan ha medlemspris eller kampanj, och priset vid köptillfället gäller.