Hoppa till innehåll

Evobike Summer Deals: spara 15 000 kr på lådcykel

Handla
100 cyklar jämförda Uppdaterat augusti 2026
Lådcykelguiden logotyp Lådcykelguiden

Bästa sportelcykel 2026

Sportelcykeln har lutad körställning och kraftfull motor, för pendlare som vill ha fart utan att svettas.

Axel Jönemyr

Axel Jönemyr, Grundare och cyklist, 6 000 mil i benenUppdaterad

Snabbsvar: vilken elcykel är bäst för sport 2026?

Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam tar uppförsbacken med last tack vare mittmotorns 80 Nm, medan Evobike Sport-8 Mid-Drive Herr passar pendlande herr som vill ha mittmotor till ett lågt pris.

Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam
Bäst i test

Evobike

Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam

Bäst för: Dam som vill ha mittmotor-känsla till rimligt pris.

21 999 kr hos Evobike

Handla hos Evobike Läs hela recensionen
#1Bästa mittmotor-dam

Tar Stockholms och Göteborgs backar med dubbla vridmomentet mot Sport-8 Dam. Ananda M81 ger 80 Nm som mittmotor, CAN-kommunikationen svarar snabbare, och du väljer 379, 461 eller 494 Wh.

Motor

Ananda M81

Batteri

379/461/494 Wh

Växlar

8 (Shimano Acera)

Fördelar

  • Ananda M81 mittmotor med 80 Nm, naturligare cyklingsupplevelse
  • Tre batterivarianter att välja (379/461/494 Wh)
  • Färgdisplay och CAN-kommunikation 2026-modell

Nackdelar

  • Kostar mer än hubmotor-versionen
  • Mittmotor sliter snabbare på kedjan, högre underhållskostnad

21 999 kr hos Evobike

#2Mittmotor-budget

Mittmotorn förstärker trampet via växlarna i stället för att skjuta på hjulet. Ananda M81 lyfter vridmomentet från navmotorns 45 till 80 Nm, medan 28-tumshjul, Shimano Acera med åtta växlar och Tektro-bromsar är desamma.

Motor

Ananda M81

Batteri

379/461/494 Wh

Växlar

8 (Shimano Acera)

Fördelar

  • Ananda M81 mittmotor med 80 Nm
  • Samma Shimano Acera 8-vx och Tektro-bromsar som Sport-8
  • Naturligare effektkänsla än navmotor

Nackdelar

  • Mittmotor sliter kedja och kassett snabbare
  • Något tyngre än hubmotor-versionen

19 999 kr hos Evobike

#3Bästa pris/prestanda

Mest mittmotor och batteri per krona i hela testet, om ramstorlek M passar dig. Momas Ultra 80 ger 80 Nm, eWheels anger upp till 170 km på 672 Wh, och nio Shimano Cues Linkglide-växlar tål elcykelbelastning.

Motor

Momas Ultra 80 vevmotor

Batteri

672 Wh

Räckvidd

Upp till 170 km

Växlar

9 (Shimano Cues Linkglide)

Fördelar

  • Mittmotor med 80 Nm, sällsynt i prisklassen
  • 672 Wh-batteri ger upp till 170 km räckvidd
  • Lätt för att vara mittmotorcykel: 25 kg

Nackdelar

  • Endast en ramstorlek (M, 160-175 cm)
  • Terrängdäck passar mindre bra för ren asfaltpendling

19 990 kr hos eWheels

#4Premium sport

Samma cykel klarar 12 km till jobbet och 80 km på helgturen. Shimano EP6 ger 85 Nm, dämpad framgaffel tar gropar och kantsten, och nio växlar räcker även när motorn slutar hjälpa vid 25 km/h.

Motor

Shimano EP6

Batteri

710 Wh

Räckvidd

50-140 km

Växlar

9 (Shimano)

Fördelar

  • Shimano EP6 mittmotor med 85 Nm, sportig respons
  • Dämpad framgaffel ger komfort på dåligt underlag
  • 9-växlad Shimano, brett växelregister

Nackdelar

  • Prislappen ligger i premiumsegmentet
  • Endast tillgänglig i en ramstorlek (One size)

34 995 kr hos Ecoride

#5

Motorn sitter i bakhjulet och skjuter på mer direkt än en framnavmotor. Ecorides R40 ersätter Shimano EP6, medan 710 Wh, Shimano Cues nio växlar, dämpad framgaffel och GPS-spårning följer med.

Motor

Ecoride Drive System R40

Batteri

710 Wh

Räckvidd

80-120 km

Växlar

9 (Shimano Cues)

Fördelar

  • Billigare än midmotor-versionen
  • Samma 710 Wh-batteri och Shimano Cues 9-vx
  • Dämpad framgaffel ingår

Nackdelar

  • Navmotor i bakhjulet känns mindre direkt än mittmotor
  • Vikt på bakhjulet kan kännas vid tunga lyft

25 995 kr hos Ecoride

Fler elcyklar för sport

6

Evobike Sport-8 Herr

4,4/5Populär herrcykel

Tektros hydraulik biter säkert i regn, och 23,8 kg är lätt för en elcykel. Ananda M131CD ger 45 Nm i bakhjulet, Shimano Acera åtta växlar, och batteriet finns på 379, 461 eller 494 Wh.

Ananda M131CD · 379/461/494 Wh · 40-90 km

14 999 kr hos Evobike

7

Evobike Trail

4,2/5Mountain & trail

Dämpad framgaffel och 29-tumshjul klarar grusvägen och den lättare skogsstigen. Ananda M131 ger 40 Nm i bakhjulet på 432 eller 576 Wh, med Shimano Alivio nio växlar och BR-MT200 hydrauliska skivbromsar.

Ananda M131 · 432/576 Wh · 45-100 km

12 999 kr hos Evobike

9

25 kg gör den lättast bland Momas 48 V-modeller och pigg att trampa. Ultra 80 är avstämd till 90 Nm och 750 Wh ger 125 km förväntad räckvidd, men pakethållare och skärmar saknas.

Momas Ultra 80 · 750 Wh · Upp till 195 km

31 990 kr hos eWheels

11

Luftgaffeln med 100 mm slaglängd ger mest fjädring i hela Momas program. Turbo+ med 115 Nm och 960 Wh ger 145 km förväntad räckvidd, men pakethållare och skärmar följer inte med.

Momas Turbo+ 48V / 250 W vevmotor · 960 Wh · Upp till 250 km

39 990 kr hos eWheels

12

Tektro HD-M535 fyrkolvsbromsar är programmets starkaste och gör verklig skillnad i lång utförsbacke med last. Heldämpad ram, luftgaffel och Turbo+ med 115 Nm ur ett 960 Wh-batteri hör hemma i kuperad terräng.

Momas Turbo+ · 960 Wh · Upp till 250 km

45 990 kr hos eWheels

13

Du får 80 Nm mittmotor till lågt pris, men 720 Wh ger bara 80 till 100 km förväntat i den äldre 36 V-drivlinan. Suntour-gaffel och Shimano hydrauliska bromsar ingår, pakethållare gör det inte, och 71 omdömen ligger på 4,3.

Momas Ultra 80 / 250 W vevmotor · 720 Wh · Upp till 140 km

Slut i lager just nu.

13 elcyklar för sport

Jämförelse av elcyklar: modell, betyg, pris, motor och räckvidd
# Modell Betyg Pris Köp
1 Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam Bästa mittmotor-dam 4,5/5 21 999 kr Handla hos Evobike
2 Evobike Sport-8 Mid-Drive Herr Mittmotor-budget 4,4/5 19 999 kr Handla hos Evobike
3 Momas Jason Pro Bästa pris/prestanda 4,6/5 19 990 kr Handla hos eWheels
4 Ecoride Tripper 4 Midmotor Premium sport 4,6/5 34 995 kr Handla hos Ecoride
5 Ecoride Tripper 4 Hubmotor 4,3/5 25 995 kr Handla hos Ecoride
6 Evobike Sport-8 Herr Populär herrcykel 4,4/5 14 999 kr Handla hos Evobike
7 Evobike Trail Mountain & trail 4,2/5 12 999 kr Handla hos Evobike
8 Evobike Sport-8 SUV Fatbike 4,3/5 16 999 kr Handla hos Evobike
9 Momas Jason Pro+ 4,3/5 31 990 kr Handla hos eWheels
10 Momas Jason Pro+ SUV 4,3/5 22 990 kr Handla hos eWheels
11 Momas Ultimate+ 4,2/5 39 990 kr Handla hos eWheels
12 Momas Wayfarer Pro 4,3/5 45 990 kr Handla hos eWheels
13 Momas Ultimate 3,9/5 17 990 kr Slut hos eWheels

Placering och betyg mäter olika saker. Betyget är modellens kvalitet inom sin egen klass, där 4,5 och uppåt betyder bäst i klassen. Placeringen väger dessutom in hur väl modellen passar det de flesta använder en elcykel till i vardagen. Därför kan en nischad modell ha högt betyg men ligga längre ner i listan. Så sätter vi betygen.

Så väljer du rätt

Så ser utbudet ut just nu

Vi jämför 13 elcyklar i kategorin sport, 12 999 till 45 990 kr. 9 av 13 (69 procent) har mittmotor, resten navmotor. Bland de 8 modeller där batteristorlek är verifierad spänner det mellan 672 och 960 Wh. Momas är flest representerat med 6 modeller.

Vår rekommendation

En sportelcykel ger dig fart utan att svettas. Lutad position minskar luftmotstånd, sportig motor ger snabb acceleration, och hydrauliska bromsar ger kontroll vid hastighet.

För 2026 är Ecoride Tripper 4 Midmotor det självklara valet med Shimano EP6 (85 Nm), dämpad framgaffel och 9-vx Shimano, sportig, kapabel och med Ecorides svenska bygg.

Budgetvänlig sport hittar du i Evobike Sport-8 Herr och Sport-8 Mid-Drive Herr för mittmotor till lågt pris.

Forskning och miljödata om elcyklar

21 g CO₂/km

Cykelns livscykelsutsläpp. En personbil släpper ut ~271 g CO₂/km livscykel, ungefär 13 gånger mer per kilometer.

Källa: European Cyclists' Federation (2011)

varannan resa

Andel elcykelresor som ersatte en bilresa, enligt Naturvårdsverkets utvärdering av elcykelpremien (3 500 svarande).

Källa: Naturvårdsverket (2019)

1 100 liv/år

Beräknat antal räddade liv per år om cyklingen i Sverige fördubblas till 2035.

Källa: Cykelfrämjandet / Trivector (2026)

"Det är bättre att få fler att röra på sig lite grann än att vi som redan gör det rör oss ännu mer."

Så har vi granskat

Vi köper inte produkterna och testar dem inte i labb. Betyget är en redaktionell sammanvägning av tillverkarnas specifikationer, oberoende tester och utbudet hos svenska butiker, satt på en skala 1 till 5 och avrundat till en decimal.

Ingen tillverkare eller butik kan betala för placering eller betyg.

Metoden bakom betygen

Fem kriterier ligger bakom varje betyg

  • Motor och räckviddmotortyp, vridmoment, batteri i wattimmar och angiven räckvidd
  • Komfort och geometrisittställning, insteg, fjädring och däck
  • Bromsar och säkerhetbromstyp, belysning och CE-märkning
  • Utrustningväxlar, pakethållare, skärmar och display
  • Praktiska detaljervikt, maxlast och tillbehör

Vanliga frågor om elcykel för sport

Vilken elcykel är bäst för sport 2026?

Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam från Evobike är vårt förstahandsval för sport. Vår etta bland damcyklarna: Ananda M81 ger 80 Nm, dubbla vridmomentet mot Sport-8 Dams navmotor, på en prisnivå där mittmotor annars är ovanlig. Bor du platt räcker Classic-7 Dam. I Stockholms eller Göteborgs backar är det här cykeln.

Finns det ett bra alternativ till Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam?

Evobike Sport-8 Mid-Drive Herr från Evobike är vårt andrahandsval för sport. Billigaste vägen till riktig mittmotor: Ananda M81 ger 80 Nm mot navmotor-Sport-8:ans 45 Nm, med samma Acera-växlar och Tektro-bromsar. Bor du i Stockholm eller Göteborg är den värd merkostnaden. På platt mark räcker Sport-8 Herr, som dessutom sliter mindre på kedjan.

Vad kostar en elcykel för sport?

De 13 modellerna vi jämför för sport kostar 12 999 till 45 990 kr hos butikerna vi länkar till. Priset styrs främst av motorplacering (mittmotor kostar mer än navmotor) och batteristorlek.

Mittmotor eller navmotor, vilket ska jag välja?

9 av 13 modeller (69 procent) i den här kategorin har mittmotor. Mittmotor ger jämnare kraftfördelning och bättre viktbalans, navmotor är oftast billigare och enklare att underhålla.

Vilket märke dominerar utbudet för sport?

Momas är mest representerat i vår jämförelse med 6 modeller av totalt 13.

Hur stort batteri behöver jag för sport?

Batteristorleken bland de modeller vi jämför spänner mellan 672 och 960 Wh. Ett större batteri ger längre räckvidd men gör cykeln tyngre, välj efter hur långt du faktiskt kör per laddning.

Hur mycket vridmoment har Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam?

Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam har 80 Nm vridmoment från Ananda M81, vilket räcker gott i uppförsbacke med last.

Krävs körkort eller registrering för en elcykel?

Nej. En elcykel med pedalassistans som slutar vid 25 km/h och max 250 W kontinuerlig motoreffekt räknas som vanlig cykel enligt EN 15194. Inget körkort, ingen registrering och ingen obligatorisk försäkring krävs.

Hur länge håller batteriet på en elcykel?

De flesta litiumjonbatterier i elcyklar håller 500-1000 fulla laddcykler innan kapaciteten börjar märkbart avta, vilket vid normal användning motsvarar ungefär 3-5 år. Förvara batteriet svalt, undvik att lämna det helt urladdat under längre perioder och ladda helst inte till 100 procent varje gång om cykeln har en laddningsgräns.

Är elcykel bättre än en vanlig cykel för sport?

Elcykel ger extra kapacitet jämfört med en vanlig cykel, särskilt i uppförsbacke, mot motvind eller på längre sträckor inom sport. Nackdelen är högre vikt och pris. För de flesta som cyklar regelbundet i den här kategorin väger fördelarna över.

Fler topplistor

Priserna hämtades från butikernas produktfeeds 2026-08-30. Butiken kan ha medlemspris eller kampanj, och priset vid köptillfället gäller.