Hoppa till innehåll

Evobike Summer Deals: spara 15 000 kr på lådcykel

Handla
100 cyklar jämförda Uppdaterat september 2026
Lådcykelguiden logotyp Lådcykelguiden

Elsparkcykel som går 45 km/h

Sju modeller med uppgiven toppfart från 40 km/h och uppåt. Ingen av dem är väglaglig som cykel, så här är både farten och vad den kräver av dig juridiskt.

Axel Jönemyr

Axel Jönemyr, Grundare och cyklist, 6 000 mil i benenPublicerad

Snabbsvar: vilka elsparkcyklar går 45 km/h?

VSETT 9+ har den högsta uppgivna toppfarten av modellerna vi testat med 50 km/h och 922 Wh batteri, tätt följd av VSETT 8+ på 45 km/h, men samtliga är moped-klass och hör hemma på privat mark eller bana.

VSETT 9+ elsparkcykel
Snabbast för pengarna

VSETT

VSETT 9+

Bäst för: Bäst prestanda per krona

14 990 kr hos E-Wheels

Snabbjämförelse: modeller från 40 km/h

Toppfarten är butikens uppgivna siffra. Samtliga modeller är moped-klass och är inte väglagliga som cykel på allmän väg.

Jämförelse av elsparkcyklar: modell, betyg, klass, motor och räckvidd
# Modell Betyg Pris Köp
1 VSETT 9+ Bäst värde performance 4,5/5 14 990 kr Handla hos E-Wheels
2 VSETT 8+ 4,3/5 13 990 kr Slut hos eWheels
3 VSETT 10+ Bäst offroad 4,6/5 29 490 kr Slut hos eWheels
4 Kaabo Mantis 10 Pro+ Kraftfullast 4,4/5 14 990 kr Handla hos E-Wheels
5 E-Wheels E4 V2 Max Bäst för backar 4,5/5 9 990 kr Handla hos E-Wheels
6 Kaabo Mantis 8 Pro+ 4,5/5 11 990 kr Handla hos E-Wheels
7 VSETT 11+ Toppmodell 4,5/5 37 490 kr Slut hos eWheels

Placering och betyg mäter olika saker. Betyget är modellens kvalitet inom sin egen klass, där 4,5 och uppåt betyder bäst i klassen. Placeringen väger dessutom in hur väl modellen passar det de flesta använder en elsparkcykel till i vardagen. Så sätter vi betygen.

#1Bäst värde performance
4,5
Moped-klass · kräver reg. + försäkring

Bäst prestanda per krona. En kompakt dubbelmotor-scooter med 1300 W peak, 100 km räckvidd och LG-batteri till ett skarpt pris. Snabb och portabel, men moped-klass med sina 50 km/h. Behöver du mer offroad-kapacitet kostar VSETT 10+ betydligt mer.

Motor

1300 W peak

Räckvidd

100 km

Vikt

26 kg

Fjädring

Dubbel

Fördelar

  • 100 km räckvidd på LG-batteri
  • Relativt lätt (26 kg) för sin prestanda
  • Dubbel fjädring

Nackdelar

  • Ej väglaglig olåst (50 km/h)
  • Mindre 8,5" hjul än 10+

14 990 kr hos E-Wheels

#2
4,3
Moped-klass · kräver reg. + försäkring

Bäst kompakt performance. VSETT 8+ är den kompakta performance-scootern: 1200 W peak, trumbromsar och 50 till 70 km i ett hanterbart format. Snabb och portabel, men moped-klass med sina 45 km/h. VSETT 9+ kostar mindre och ger både mer räckvidd och LG-batteri.

Motor

1200 W peak

Räckvidd

50-70 km

Vikt

24 kg

Fjädring

Dubbel

Fördelar

  • Kompakt och relativt lätt (24 kg)
  • Dubbel dämpning fram och bak
  • 50-70 km räckvidd

Nackdelar

  • Ej väglaglig (45 km/h)
  • Mindre 8" hjul

Slut i lager just nu

Modellen är slutsåld hos eWheels och ingen annan butik vi jämför har den i lager, så vi länkar inte vidare just nu. Vi kontrollerar lagret varje dygn och knappen kommer tillbaka när modellen gör det.

#3Bäst offroad
4,6
Moped-klass · kräver reg. + försäkring

Bäst för terräng och rå prestanda. Dubbelmotor på 2800 W peak, 60 V-system och 100 km räckvidd gör VSETT 10+ till en av de mest kapabla offroad-scootrarna vi listar. Bana och privat mark: den är inte väglaglig. Vill du ha liknande prestanda billigare är VSETT 9+ kompaktare och skarpare prissatt.

Motor

2800 W peak

Räckvidd

100 km

Vikt

36 kg

Fjädring

Dubbel

Fördelar

  • 2800 W peak dubbelmotor, kraftig acceleration
  • 100 km räckvidd på 60 V-systemet
  • Hydrauliska bromsar fram och bak

Nackdelar

  • Ej väglaglig i Sverige, privat mark/bana
  • Mycket tung (36 kg)

Slut i lager just nu

Modellen är slutsåld hos eWheels och ingen annan butik vi jämför har den i lager, så vi länkar inte vidare just nu. Vi kontrollerar lagret varje dygn och knappen kommer tillbaka när modellen gör det.

#4Kraftfullast
Moped-klass · kräver reg. + försäkring

Bäst för ren toppeffekt. Kaabos Mantis-plattform i 10-tums performance-utförande med 3600 W peak: rå kraft för entusiaster. Produktdatan är gles och den är inte väglaglig. Vill du ha dokumenterad prestanda i samma klass är VSETT 10+ bättre specad.

Motor

3600 W peak

Fjädring

Dubbel

Fördelar

  • 3600 W peak, extrem acceleration
  • Stora pneumatiska däck för terräng
  • Kaabos beprövade Mantis-chassi

Nackdelar

  • Ej väglaglig, privat mark/bana
  • Gles specifikation från tillverkaren

14 990 kr hos E-Wheels

#5Bäst för backar
Moped-klass · kräver reg. + försäkring

Bäst för branta backar och tung last. Med 1000 W nominell effekt och dubbelfjädring klättrar E4 V2 Max där lättare modeller tappar farten, och 85 km räckvidd räcker långt. Moped-klass, alltså registrering och försäkring. Behöver du inte dragstyrkan är E2S V3 Pro billigare och lättare att leva med.

Motor

1000 W nom.

Räckvidd

85 km

Vikt

23,7 kg

Fjädring

Dubbel

Fördelar

  • 1000 W nominell, bland de starkaste i klassen
  • Dubbel fjädring + blandat luft/punkteringsfritt däck
  • 85 km uppgiven räckvidd

Nackdelar

  • Moped-klass, registrering, försäkring och körkort krävs
  • Tung (23,7 kg) att bära

9 990 kr hos E-Wheels

Fler elsparkcyklar

6

Bäst räckvidd i Mantis 8. Pro+-versionen av Mantis 8 stoppar in ett stort 1176 Wh-batteri för 75 km i samma kompakta chassi. Den levereras olåst och är inte väglaglig. Vill du ha en Kaabo du får köra på väg är Mantis 8 Plus i 20 km/h-versionen valet.

800 W nom. · 75 km · 23 kg · Dubbel

11 990 kr hos E-Wheels

7

VSETT 11+

4,5/5Toppmodell

Bäst för extrem prestanda. VSETT 11+ är en hyperscooter: 3000 W peak, 60 V och 31,2 Ah för upp till 160 km räckvidd, i en 58 kg-koloss. En ren bana- och entusiastmaskin, långt från väglaglig. Ska den användas i vardagen är VSETT 10+ hanterbar på ett annat sätt.

3000 W peak · 80-160 km · 58 kg · Hydraulisk fram och bak

Slut i lager just nu.

Vad 45 km/h innebär juridiskt

Gränsen för cykelklass går vid konstruktiv maxfart 20 km/h och 250 watt kontinuerlig märkeffekt. Det avgörande är vad fordonet är byggt för att klara, inte hur fort du väljer att köra. En scooter konstruerad för 45 km/h är därför ett motordrivet fordon oavsett körstil, och kräver registrering, trafikförsäkring, körkort och hjälm för allmän väg. Hela regelbilden med källor finns i vår genomgång av reglerna för elsparkcykel.

I praktiken säljs de här modellerna för privat mark och bana. Att köra en oregistrerad och oförsäkrad moped-klassad scooter på allmän väg uppges kosta 2 500 kronor i böter, och körning utan behörighet räknas som olovlig körning. Vi avråder från att låsa upp en spärrad scooter för väg, och förklarar varför under trimma elsparkcykel.

Uppgiven toppfart är inte samma sak som verklig

Siffrorna i tabellen är butikens egna uppgifter. De mäts på plan mark, med lätt förare och fulladdat batteri. Med 90 kilo förare, motvind och halvt batteri ligger den verkliga farten lägre, och räckvidden faller kraftigt när du håller toppfart. VSETT 9+ uppger 100 km räckvidd, men den siffran gäller inte i 50 km/h.

Bromsar och däck avgör mer än motorn

Vid 45 km/h på tumsmå hjul är bromsarna den intressanta specen. VSETT 10+ och Kaabo Mantis 10 Pro+ har hydrauliska skivbromsar fram och bak, VSETT 9+ mekaniska skivbromsar med elektronisk broms, och VSETT 8+ trumbromsar. Lägg till att en sten eller en kantsten som är hanterbar i 20 km/h inte är det i 45. Stora luftdäck och dubbel fjädring är säkerhetsutrustning i den här farten, inte komfort, vilket vi går igenom närmare på sidan om offroad-elsparkcyklar.

Vill du köra lagligt i stället

Ska scootern användas till pendling på cykelbanan är fart fel spec att optimera. Då är det räckvidd, vikt och tätningsklass som avgör vardagen, och modellen måste hålla sig inom 250 watt nominellt. Se lagliga elsparkcyklar i cykelklass, eller elsparkcykel för pendling.

Fakta och säkerhet om elsparkcykel

250 W / 20 km/h

Gränsen för cykelklass. Elmotorn får ha max 250 watt kontinuerlig märkeffekt och elsparkcykeln får ha en maxhastighet på högst 20 km/tim, annars räknas den som moped och kräver registrering.

Källa: Transportstyrelsen (2026)

6 624 skadade

Antal skadade i elsparkcykelolyckor 2025, en ökning med cirka 38 procent jämfört med föregående år. 7 personer omkom.

Källa: Transportstyrelsen (2025)

"Det är en oroande utveckling, särskilt när vi också ser att andelen allvarliga elsparkcykelolyckor ökar kraftigt."

Khabat Amin - Statistiker och trafiksäkerhetsanalytiker, Transportstyrelsen

Av Lådcykelguidens redaktion · Senast verifierad 2026-08-18. Alla specar är kontrollerade mot tillverkarens produktsidor. Rankningen är oberoende och kan inte köpas.

Vanliga frågor

Får man köra elsparkcykel i 45 km/h i Sverige?

Inte som cykel. En elsparkcykel räknas som cykel bara om den är konstruerad för högst 20 km/h och har högst 250 watt kontinuerlig märkeffekt. En modell byggd för 45 km/h är ett motordrivet fordon och kräver registrering, trafikförsäkring, körkort och hjälm för att få köras på allmän väg. Modellerna på den här sidan säljs för privat mark och bana.

Får en elsparkcykel gå i 40 km/h?

Fordonet får konstruktivt klara det, men då är det inte längre en cykel. Det avgörande enligt Transportstyrelsen är den konstruktiva maxfarten, inte hur fort du väljer att köra. En scooter som konstruktivt klarar 40 km/h är moped-klass även om du kör den i 15.

Vilken elsparkcykel går fortast?

Av modellerna vi testat uppger VSETT 9+ högst siffra med 50 km/h, följd av VSETT 8+ på 45 km/h. VSETT 10+ och Kaabo Mantis 10 Pro+ anges som 40+ km/h, medan VSETT 11+ och Kaabo Mantis 8 Pro+ säljs upplåsta utan angiven toppsiffra. Ingen av dem är väglaglig som cykel.

Vad händer om man kör en spärrad elsparkcykel i 30 km/h?

Låser du upp spärren blir fordonet juridiskt en moped eller motorcykel. Kör du den ändå på allmän väg utan registrering och försäkring uppges boten vara 2 500 kronor, och körning utan behörighet räknas som olovlig körning och kan ge dagsböter. Polisen kan dessutom beslagta trimningsdelarna.

Hur tar man bort hastighetsspärren på en elsparkcykel?

Vi beskriver inte hur det går till, och avråder från det för väg. Att låsa upp en spärrad scooter flyttar den från cykelklass till moped-klass, vilket gör den olaglig att köra på cykelbana och kräver registrering, försäkring och körkort. Läs vad lagen säger i vår genomgång av trimning av elsparkcykel.

Var får jag köra en elsparkcykel som går 45 km/h?

På egen mark, eller på annans mark med markägarens tillstånd, och på bana. I naturen gäller dessutom terrängkörningslagen. På allmän väg krävs att fordonet är registrerat och försäkrat som moped och att du har behörighet.

Behöver jag hjälm på en snabb elsparkcykel?

På ett moped-klassat fordon är hjälm krav oavsett ålder. Vid 40 till 50 km/h på små hjul rekommenderar vi dessutom mer än en cykelhjälm: 6 624 personer skadades i elsparkcykelolyckor i Sverige 2025, och andelen allvarliga olyckor ökar.

Priserna hämtades från butikernas produktfeeds 2026-09-04. Butiken kan ha medlemspris eller kampanj, och priset vid köptillfället gäller.