Hoppa till innehåll

Evobike Summer Deals: spara 10 000 kr på lådcykel

Handla
81 cyklar jämförda Uppdaterat oktober 2026
Lådcykelguiden logotyp Lådcykelguiden

Elcykel med mittmotor bäst i test 2026

17 elcyklar med mittmotor från Ananda, Momas, Shimano, Bosch, Yamaha, Promovec jämförda på vridmoment, batteri, vikt och pris. Här ser du vilken som drar bäst i backarna och när en navmotor räcker lika bra.

Axel Jönemyr

Axel Jönemyr, Grundare och cyklist, 6 000 mil i benenPublicerad

Snabbsvar: vilken elcykel med mittmotor är bäst 2026?

Av de 17 mittmotorcyklarna vinner Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam med 80 Nm till ett pris där mittmotor annars är ovanligt, medan Evobike Sport-8 Mid-Drive Herr är samma cykel med herrgeometri.

Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam
Bäst i test mittmotor

Evobike

Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam

Bäst för: Dam som vill ha mittmotor-känsla till rimligt pris.

21 999 kr hos Evobike

Närbild på en elcykels mittmotor vid vevpartiet med batteriet monterat i ramen ovanför

Vilka elcyklar med mittmotor är bäst?

Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam för de flesta, Momas Eywa+ om du vill ha mest vridmoment och Momas Eywa+ om räckvidden är det som avgör. Listan nedan innehåller alla 17 rangordnade modeller i vårt elcykel bäst i test som har motorn vid vevpartiet, sorterade i samma ordning som där. Navmotorcyklarna är bortfiltrerade.

#1Bästa mittmotor-dam

Tar Stockholms och Göteborgs backar med dubbla vridmomentet mot Sport-8 Dam. Ananda M81 ger 80 Nm som mittmotor, CAN-kommunikationen svarar snabbare, och du väljer 379, 461 eller 494 Wh.

Motor

Ananda M81

Batteri

379/461/494 Wh

Växlar

8 (Shimano Acera)

Fördelar

  • Ananda M81 mittmotor med 80 Nm, naturligare cyklingsupplevelse
  • Tre batterivarianter att välja (379/461/494 Wh)
  • Färgdisplay och CAN-kommunikation 2026-modell

Nackdelar

  • Kostar mer än hubmotor-versionen
  • Mittmotor sliter snabbare på kedjan, högre underhållskostnad

21 999 kr hos Evobike

#2Mittmotor-budget

Mittmotorn förstärker trampet via växlarna i stället för att skjuta på hjulet. Ananda M81 lyfter vridmomentet från navmotorns 45 till 80 Nm, medan 28-tumshjul, Shimano Acera med åtta växlar och Tektro-bromsar är desamma.

Motor

Ananda M81

Batteri

379/461/494 Wh

Växlar

8 (Shimano Acera)

Fördelar

  • Ananda M81 mittmotor med 80 Nm
  • Samma Shimano Acera 8-vx och Tektro-bromsar som Sport-8
  • Naturligare effektkänsla än navmotor

Nackdelar

  • Mittmotor sliter kedja och kassett snabbare
  • Något tyngre än hubmotor-versionen

19 999 kr hos Evobike

#3Bästa pris/prestanda

Mest mittmotor och batteri per krona i hela testet, om ramstorlek M passar dig. Momas Ultra 80 ger 80 Nm, eWheels anger upp till 170 km på 672 Wh, och nio Shimano Cues Linkglide-växlar tål elcykelbelastning.

Motor

Momas Ultra 80 vevmotor

Batteri

672 Wh

Räckvidd

Upp till 170 km

Växlar

9 (Shimano Cues Linkglide)

Fördelar

  • Mittmotor med 80 Nm, sällsynt i prisklassen
  • 672 Wh-batteri ger upp till 170 km räckvidd
  • Lätt för att vara mittmotorcykel: 25 kg

Nackdelar

  • Endast en ramstorlek (M, 160-175 cm)
  • Terrängdäck passar mindre bra för ren asfaltpendling

18 990 kr hos eWheels

#4Bäst i test

Ecoride anger 80 till 150 km på 710 Wh-batteriet, beroende på assistansläge. Shimano EP5 lägger sina 60 Nm proportionellt mot din egen pedalkraft, och lågt insteg med upprätt körställning gör den svenskutvecklade ramen lätt att kliva på.

Motor

Shimano EP5

Batteri

710 Wh

Räckvidd

80-150 km

Växlar

5 (Shimano Nexus)

Fördelar

  • Shimano EP5 mittmotor med 60 Nm, naturlig och kraftfull känsla
  • 710 Wh-batteri ger lång räckvidd (80-150 km beroende på läge)
  • Lågt insteg och upprätt körställning passar de flesta

Nackdelar

  • Det höga priset avskräcker budgetkunder
  • 27 kg är tungt om cykeln måste bäras upp på fjärde våningen

33 495 kr hos Ecoride

#5Lång räckvidd
4,5

En laddning i veckan räcker: eWheels anger upp till 250 km på 960 Wh. Momas Turbo+ ger 115 Nm, bland det högsta i testet, och det låga insteget gör den lätt att kliva på trots 31 kg.

Motor

Momas Turbo+ vevmotor

Batteri

960 Wh

Räckvidd

Upp till 250 km

Växlar

10 (Shimano Cues Linkglide)

Fördelar

  • Kraftfull 115 Nm vevmotor, klarar branta backar
  • 960 Wh-batteri, upp till 250 km räckvidd
  • Shimano Cues Linkglide 10-växlar

Nackdelar

  • Premiumnivå på pris jämfört med navmotorcyklar
  • 31 kg, tyngre än enklare pendlingscyklar

25 990 kr hos eWheels

Fler elcyklar med mittmotor

7

Momas Balance Pro

4,5/5Bäst för stadsbruk

Lågt insteg och 80 Nm mittmotor är en ovanlig kombination. Momas Ultra 80 driver den på 750 Wh, där eWheels anger upp till 195 km, och färgdisplay, integrerad belysning och MIK HD-pakethållare ingår.

Momas Ultra 80 vevmotor · 750 Wh · Upp till 195 km

22 990 kr hos eWheels

8

Momas Jason+ 2025

4,4/5Prisvärd allround

Mittmotor på 26 kg som klarar både pendling och fritidscykling. Momas Ultra 70 ger 70 Nm, eWheels anger upp till 160 km på 630 Wh, och Shimano Cues ger nio växlar.

Momas Ultra 70 vevmotor · 630 Wh · Upp till 160 km

17 990 kr hos eWheels

9

Cannondale Tesoro 3+ LSTH

4,4/5Stort batteri

Bosch-servicenätet är det som märks när något går sönder. Performance Line med Smart System ger 75 Nm, ett 625 Wh PowerTube-batteri bär längre pendling och helgturer, och lågt insteg gör påstigningen enkel.

Bosch Performance Line (Smart System) · 625 Wh

39 999 kr hos WestCoast Bikes

10

Cannondale Mavaro 4 LSTH

4,3/5Underhållsfri remdrift

Gates kolfiberrem betyder ingen kedjeolja, inget kedjeslitage och tyst gång. Bosch Active Line Plus ger 50 Nm, och 500 Wh med lågt insteg täcker vardagskörningen, medan Shimano Nexus-navets fem växlar går att växla stillastående.

Bosch Active Line Plus · 500 Wh

29 999 kr hos WestCoast Bikes

12

Skeppshult Nova EL Premium

4,3/5Tillverkad i Sverige

Stålramen är tillverkad och lackerad i Skeppshult och håller i decennier, men väger mer än aluminium. Shimano Steps EP500 ger 60 Nm, Nexus-navet kräver lite underhåll och korg, ramlås och belysning sitter på.

Shimano Steps EP500 (DU-EP500) · 418 Wh

27 999 kr hos WestCoast Bikes

14

Giant Explore E+ 1

4,7/5Premium touring

Giant anger upp till 205 km på 625 Wh, bland de längsta i testet. Yamaha SyncDrive Sport ger 70 Nm som mittmotor, och Giants RideControl är ett av de mer användarvänliga gränssnitten.

Yamaha SyncDrive Sport · 625 Wh · Upp till 205 km

39 990 kr hos eWheels

16

Samma Yamaha SyncDrive Sport med 70 Nm som i E+ 1, men till lägre pris. Batteriet är 500 Wh i stället för 625, och Giant anger upp till 180 km, vilket räcker gott för pendling och kortare turer.

Yamaha SyncDrive Sport · 500 Wh · Upp till 180 km

36 999 kr hos eWheels

17 elcyklar med mittmotor

Jämförelse av elcyklar: modell, betyg, pris, motor och räckvidd
# Modell Betyg Pris Köp
1 Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam Bästa mittmotor-dam 4,5/5 21 999 kr Handla hos Evobike
2 Evobike Sport-8 Mid-Drive Herr Mittmotor-budget 4,4/5 19 999 kr Handla hos Evobike
3 Momas Jason Pro Bästa pris/prestanda 4,6/5 18 990 kr Handla hos eWheels
4 Ecoride Ambassador 4 Midmotor Bäst i test 4,7/5 33 495 kr Handla hos Ecoride
5 Momas Eywa+ Lång räckvidd 4,5/5 25 990 kr Handla hos eWheels
6 Ecoride Tripper 4 Midmotor Premium sport 4,6/5 34 995 kr Handla hos Ecoride
7 Momas Balance Pro Bäst för stadsbruk 4,5/5 22 990 kr Handla hos eWheels
8 Momas Jason+ 2025 Prisvärd allround 4,4/5 17 990 kr Handla hos eWheels
9 Cannondale Tesoro 3+ LSTH Stort batteri 4,4/5 39 999 kr Handla hos WestCoast Bikes
10 Cannondale Mavaro 4 LSTH Underhållsfri remdrift 4,3/5 29 999 kr Handla hos WestCoast Bikes
11 Merida eSpresso L 300 SE EQ 4,2/5 24 999 kr Handla hos WestCoast Bikes
12 Skeppshult Nova EL Premium Tillverkad i Sverige 4,3/5 27 999 kr Handla hos WestCoast Bikes
13 Merida eSpresso City 300 EQ 4,1/5 35 999 kr Handla hos WestCoast Bikes
14 Giant Explore E+ 1 Premium touring 4,7/5 39 990 kr Handla hos eWheels
15 Skeppshult Natur Land EL Dam Svensktillverkad 4,2/5 27 999 kr Handla hos WestCoast Bikes
16 Giant Explore E+ 2 4,6/5 36 999 kr Handla hos eWheels
17 Winther Superbe 1 Easy Boarding Extra lågt insteg 4,0/5 17 999 kr Handla hos WestCoast Bikes

Placering och betyg mäter olika saker. Betyget är modellens kvalitet inom sin egen klass, där 4,5 och uppåt betyder bäst i klassen. Placeringen väger dessutom in hur väl modellen passar det de flesta använder en elcykel till i vardagen. Därför kan en nischad modell ha högt betyg men ligga längre ner i listan. Så sätter vi betygen.

Så har vi granskat

Vi köper inte produkterna och testar dem inte i labb. Betyget är en redaktionell sammanvägning av tillverkarnas specifikationer, oberoende tester och utbudet hos svenska butiker, satt på en skala 1 till 5 och avrundat till en decimal.

Ingen tillverkare eller butik kan betala för placering eller betyg.

Metoden bakom betygen

Fem kriterier ligger bakom varje betyg

  • Motor och räckviddmotortyp, vridmoment, batteri i wattimmar och angiven räckvidd
  • Komfort och geometrisittställning, insteg, fjädring och däck
  • Bromsar och säkerhetbromstyp, belysning och CE-märkning
  • Utrustningväxlar, pakethållare, skärmar och display
  • Praktiska detaljervikt, maxlast och tillbehör

Vad är skillnaden mellan mittmotor och navmotor?

En mittmotor sitter vid vevpartiet och driver bakhjulet genom kedjan och växlarna. En navmotor sitter i fram- eller bakhjulets nav och driver hjulet direkt. Skillnaden du känner är att mittmotorn förstärker ditt eget tramp, medan navmotorn skjuter på cykeln oavsett hur du trampar. I en backe betyder det att mittmotorn kan växla ner och dra på låg växel, där navmotorn bara har ett utväxlingsläge.

Viktfördelningen är den andra skillnaden. Motorn och batteriet sitter lågt och centralt på en mittmotorcykel, så den beter sig som en vanlig cykel när du svänger och parkerar. En baknavsmotor lägger ett par kilo extra i bakhjulet, och en framnavsmotor gör framhjulet tungt och mer sladdbenäget på grus. Gazelle, som bara bygger elcyklar med mittmotor, lyfter just det i sin genomgång av elcykelmotorer, tillsammans med att hjulen är lätta att ta av när motorn inte sitter i dem. Ett punkterat bakdäck på en baknavsmotor kräver att du kopplar loss motorkabeln först.

Nackdelarna med mittmotor är pris och slitage. Ramen måste byggas runt motorn, vilket gör cykeln dyrare, och all kraft går genom kedjan. Är du osäker på vilken typ som passar din sträcka går vi igenom valet i detalj i guiden mittmotor vs navmotor. Vill du bara ha den billigaste vägen till en elcykel finns de flesta navmotormodellerna i listan över bästa elcykel under 20 000 kr.

Hur många Nm behöver en mittmotor?

Modellerna i vår jämförelse anger mellan 40 och 115 Nm. Runt 60 Nm räcker för pendling i kuperad stad, 80 Nm och uppåt märks med packning eller barnsits i långa backar, och över 100 Nm är mer än de flesta behöver på asfalt. Effekten är inte siffran att titta på: Transportstyrelsen kräver att en elcykel har en kontinuerlig märkeffekt på högst 250 W och att motorn slutar hjälpa över 25 km/h för att räknas som cykel. Alla cyklar i listan ligger på den gränsen, så det är vridmomentet som skiljer dem åt.

Vridmomentet avgör hur snabbt cykeln kommer upp i fart från stillastående och hur mycket du själv måste trampa i motlut. Ecoride Ambassador 4 Midmotor har Shimano EP5 på 60 Nm, vilket räcker för stadspendling med en packad väska så länge du växlar ner i de branta partierna. Tripper 4 Midmotor har EP6 på 85 Nm i samma 710 Wh-paket och är byggd för att dra iväg direkt från rödljuset. Evobike Sport-8 Mid-Drive har Ananda M81 på 80 Nm och ligger därmed på papperet närmare Tripper än Ambassador.

Momas Eywa+ anger 115 Nm. Det låter som dubbelt så mycket cykel som Ambassador, men i stadsfart märks det mest i de första metrarna och i de brantaste backarna. Resten av tiden begränsar 25-gränsen hur mycket du får ut av det. Vad watt och newtonmeter faktiskt betyder för körkänslan reder vi ut i guiden om watt och Nm på elcykel.

Vilken mittmotor är bäst: Shimano, Bosch, Yamaha eller Momas?

Shimano och Bosch har det största servicenätet i Sverige, Yamaha sitter i Giants cyklar och har samma typ av verkstadsstöd via Giant-handlarna, och Momas och Ananda är billigare motorer som fungerar bra men servas av den butik som sålde cykeln. Välj motor efter var du kan få cykeln lagad, inte bara efter Nm-siffran.

I listan sitter Shimano EP5 och EP6 i Ecorides modeller och Steps EP500 i Skeppshult Nova EL Premium. Bosch Performance Line på 75 Nm driver Cannondale Tesoro 3+ LSTH, och Bosch Active Line Plus på 50 Nm sitter i Mavaro 4 LSTH, som dessutom har Gates kolfiberrem i stället för kedja. Giant Explore E+ 1 och E+ 2 har Yamaha SyncDrive Sport på 70 Nm. Evobike använder Ananda M81 på 80 Nm, och Momas bygger sina egna vevmotorer, Ultra 70 och Ultra 80 i Jason-, Balance- och Nova-modellerna samt Turbo+ på 115 Nm i Eywa+.

Skillnaden i vardagen handlar mindre om märket än om hur motorn doserar kraften. Bosch och Shimano styr assistansen med en vridmomentsensor som ger mer hjälp ju hårdare du trampar, och hur mjukt kraften kommer in och hur snabbt den släpper när du slutar trampa skiljer sig mellan systemen. Provkör innan du bestämmer dig om du har möjlighet, särskilt om du ska cykla i låg fart bland fotgängare och i tät stadstrafik.

Räcker batteriet längre med mittmotor?

Ja, vid samma batteristorlek. Mittmotorn arbetar genom växlarna och kan hålla sitt bästa varvtal även i uppförsbacke, där en navmotor i stället drar mycket ström på lågt varv. Skillnaden är störst på kuperade sträckor och liten på platt mark. Batterierna i vår jämförelse spänner mellan 418 och 960 Wh bland de modeller som anger kapacitet.

Räkna ändå med tillverkarens lägre siffra. Ecoride anger upp till 120 km för Ambassador 4 Midmotor i temperaturer över 15 grader och 80 km när det är kallare, på samma 710 Wh-batteri. eWheels anger 170 km som optimal och 95 km som förväntad räckvidd för Momas Jason Pro med 672 Wh. Evobike anger 70 till 100 km för Sport-8 Mid-Drive Dam med det största batteriet på 494 Wh, och 50 till 80 km med det minsta på 379 Wh. Det är den lägre siffran som gäller en vintermorgon med motvind och hög assistans.

Vill du ha mest räckvidd av alla är det Momas Eywa+ med 960 Wh. Pendlar du under 20 km om dagen räcker 500 Wh gott, och då är det bättre att lägga pengarna på motor och bromsar. Hur många Wh du faktiskt behöver för din sträcka räknar vi ut i guiden om räckvidd på elcykel, och cyklar byggda för riktigt långa turer finns i listan över bästa elcykel för touring.

Vad kostar en elcykel med mittmotor?

De 17 modellerna i vår jämförelse kostar 17 990 till 39 999 kr hos butikerna vi länkar till. Mittmotorn är den dyraste delen att bygga in, så i samma prisklass får du oftast ett mindre batteri eller enklare växlar än på en navmotorcykel. Under 20 000 kr är mittmotor ovanligt, mellan 20 000 och 30 000 kr är det standard från de flesta märken, och över 30 000 kr betalar du för batteristorlek, komponenter och servicenät snarare än för mer motor.

Billigaste vägen till en riktig mittmotor i vår lista är Evobike Sport-8 Mid-Drive, som finns i dam- och herrgeometri, och Momas Jason Pro, som ger 80 Nm och 672 Wh på 25 kg. Jason Pro finns bara i ramstorlek M för 160 till 175 cm, så är du längre faller den bort. I nästa skikt ligger Ecorides Ambassador och Tripper med 710 Wh och svenskt servicenät, och överst Cannondale, Giant och Skeppshult. Priserna uppdateras från butikernas egna feeder, så siffran vid varje knapp är dagens.

Vad sliter en mittmotor på och vad kostar underhållet?

Kedjan, kassetten och kedjedrevet. All kraft från både dig och motorn går genom dem, så de slits snabbare än på en cykel med navmotor, och en sliten kedja äter sedan upp kassetten. Räkna med att byta kedja oftare än du är van vid och att hålla den ren och smord året om. Växla ner innan backen i stället för mitt i den, så slipper drivlinan de hårdaste ryckena.

Motorn i sig håller normalt lika länge som cykeln. Det som kostar är ett byte av drivlina var eller vartannat år för en daglig pendlare, och i bästa fall ingenting mer. Vill du slippa kedjan helt är Cannondale Mavaro 4 LSTH med Gates-rem det enda alternativet i listan. Remmen behöver ingen olja och sträcker sig inte som en kedja, men kräver en ram byggd för rem, vilket är en del av prislappen. Löpande skötsel går vi igenom i guiden om underhåll av elcykel.

När är mittmotor fel val?

När du cyklar kort och platt. Pendlar du under tio kilometer i Malmö, Lund eller Uppsala utan backar får du nästan inget tillbaka för mittmotorns merkostnad, och en navmotor med samma batteri tar dig fram lika fort upp till 25 km/h. Samma sak om cykeln ska stå ute och sällan servas: navmotorns enklare drivlina tål försummelse bättre.

Mittmotor är däremot rätt val i Stockholm, Göteborg och andra kuperade städer, när du cyklar med barnsits, packning eller släp, och när räckvidden ska räcka till pendling tur och retur utan laddning på jobbet. Har du bestämt dig för motortypen och vill se damgeometri med lågt insteg finns urvalet i listan över elcykel dam, och alla modeller oavsett motor i vår jämförelse av bästa elcyklar 2026.

Källor: Transportstyrelsen om cykel, Gazelles genomgång av elcykelmotorer, Ecorides produktsida för Ambassador 4 Midmotor, Evobikes produktsida för Sport-8 Mid-Drive Dam och eWheels produktsida för Momas Jason Pro, kontrollerade 7 oktober 2026.

Vanliga frågor om elcykel med mittmotor

Vilken elcykel med mittmotor är bäst i test 2026?

Evobike Sport-8 Mid-Drive Dam toppar vår rangordning av 17 elcyklar med mittmotor. Vår etta bland damcyklarna: Ananda M81 ger 80 Nm, dubbla vridmomentet mot Sport-8 Dams navmotor, på en prisnivå där mittmotor annars är ovanlig. Bor du platt räcker Classic-7 Dam. I Stockholms eller Göteborgs backar är det här cykeln.

Vad är fördelen med mittmotor jämfört med navmotor?

Motorn sitter vid vevpartiet och förstärker din egen tramptagning genom växlarna, så kraften kommer jämnt och räcker i branta backar. Vikten hamnar lågt och centralt, och hjulen går att ta av som på en vanlig cykel. Navmotorn är billigare och sliter mindre på kedjan, men puffar dig framåt i stället för att följa trampet.

Hur många Nm ska en elcykel med mittmotor ha?

Modellerna i vår jämförelse anger mellan 40 och 115 Nm. Runt 60 Nm räcker för pendling i kuperad stad, 80 Nm och uppåt gör skillnad med packning eller barnsits i backarna. Eftersom alla elcyklar är begränsade till 250 W kontinuerlig effekt är vridmomentet den siffra som säger mest om hur cykeln drar.

Vad kostar en elcykel med mittmotor?

De 17 modellerna i vår jämförelse kostar 17 990 till 39 999 kr hos butikerna vi länkar till. Mittmotorn i sig är dyrare att bygga in än en navmotor, så i samma prisklass får du oftast mindre batteri eller enklare växlar på mittmotorcykeln.

Sliter en mittmotor mer på kedjan?

Ja. All kraft från både dig och motorn går genom kedja, kassett och kedjedrev, så de slits snabbare än på en cykel med navmotor. Håll kedjan ren och smord, växla ner före backen i stället för i den, och räkna med att byta kedja oftare. Vill du slippa det helt finns Cannondale Mavaro 4 LSTH med Gates-rem i stället för kedja.

Relaterat

Priserna hämtades från butikernas produktfeeds och produktsidor 2026-10-16. Butiken kan ha medlemspris eller kampanj, och priset vid köptillfället gäller.